NCV1117ST50T3G
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Accuracy | 1 % |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 1.07 V |
| Height | 20 µm |
| Input Bias Current | 6 mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 4 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Radiation Hardening | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
| Width | 3.7 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 100,000
出荷予定日:2026/06/09 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/09 当社出荷予定
MOQ:4,000
SPQ:4,000
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 4,000 - 11,999 | ¥ 50.38 |
| 12,000 - 27,999 | ¥ 43.97 |
| 28,000 - 59,999 | ¥ 43.67 |
| 60,000 - | ¥ 43.17 |






