製品スペック
| ADC Channels (Resolution) | 8 x 12-bit |
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | ARM Cortex-M33 |
| DAC Channels (Resolution) | 2 x 12-bit |
| Data Bus Width | 32 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991.a.2 |
| EEPROM Memory Size | 8 kB |
| Part Family | RA |
| Flash Memory Size | 8 kB, 512 kB |
| Frequency | 200 MHz |
| Height | 1.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.7 mm |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.31.0001 |
| Interface | CAN, I2C, QSPI, SCI, SPI, UART, USB, USBFS |
| Introduction Date | 2020-09-07 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 115 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 6 |
| Number of Pins | 64 |
| Number of PWM Channels | 20 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Terminals | 64 |
| Number of Timers/Counters | 17 |
| Number of UART Channels | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Part Group | RA6M4 |
| Peripherals | WDT |
| Pitch | 500 µm |
| RAM Size | 256 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RA6 |
| Target Application | Industrial automation, AI / Edge computing |
| Temperature Grade | Industrial |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Width | 10 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 260
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - 999 | ¥ 6,275.42 |
| 1,000 - | ¥ 6,267.39 |




