製品スペック
| ADC Channels (Resolution) | 17 x 12-bit |
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Core Architecture | ARM Cortex-M4 |
| DAC Channels (Resolution) | 2 x 12-bit |
| Data Bus Width | 32 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991.a.2 |
| EEPROM Memory Size | 64 kB |
| Part Family | RA |
| Flash Memory Size | 2 MB |
| Frequency | 120 MHz |
| Height | 1.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.7 mm |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.31.0001 |
| Interface | CAN, Ethernet, IrDA, SPI, SSI, UART, USB, USBFS |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Frequency | 120 MHz |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 137 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Interrupts | 16 |
| Number of Pins | 100 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Terminals | 100 |
| Number of Timers/Counters | 16 |
| Number of UART Channels | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Part Group | RA6M3 |
| Peripherals | WDT |
| Pitch | 500 µm |
| RAM Size | 640 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RA6 |
| Target Application | Industrial automation, AI / Edge computing |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Width | 14 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 5,040
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - 999 | ¥ 4,184.43 |
| 1,000 - 4,999 | ¥ 4,179.97 |
| 5,000 - | ¥ 4,175.69 |




