製品スペック
| ADC Channels (Resolution) | 10-Ch 12-Bit |
| Case/Package | HWQFN |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | RL78 |
| DAC Channels (Resolution) | 2-Ch 8-Bit |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991.a.2 |
| EEPROM Memory Size | 8 kB |
| Part Family | RL78 |
| Flash Memory Size | 8 kB, 384 kB |
| Frequency | 32 MHz |
| Height | 800 µm |
| Height - Seated (Max) | 800 µm |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.31.0001 |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Introduction Date | 2021-11-17 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 5.6 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 3 |
| Number of Pins | 48 |
| Number of Terminals | 48 |
| Number of Timers/Counters | 15 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Part Group | RL78/G23 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Pitch | 500 µm |
| RAM Size | 32 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RL78/G2x |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Width | 7 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 2,500
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - 999 | ¥ 4,045.91 |
| 1,000 - 4,999 | ¥ 4,041.45 |
| 5,000 - | ¥ 4,037.17 |




