製品スペック
| ADC Channels (Resolution) | 8-Ch 10-Bit |
| Case/Package | LSSOP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | RL78 |
| DAC Channels (Resolution) | 1-Ch 8-Bit |
| Data Bus Width | 16 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991 |
| EEPROM Memory Size | 8 kB |
| Part Family | RL78 |
| Flash Memory Size | 8 kB, 128 kB |
| Frequency | 32 MHz |
| Height | 1.4 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.4 mm |
| Interface | LIN |
| Introduction Date | 2016-08-10 |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 10.2 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 1.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 3 |
| Number of Interrupts | 12 |
| Number of Pins | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Part Group | RL78/G14 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Pitch | 650 µm |
| RAM Size | 16 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RL78/G1x |
| Terminal Pitch | 650 µm |
| Width | 6.1 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 300
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - 999 | ¥ 2,258.29 |
| 1,000 - 4,999 | ¥ 2,253.83 |
| 5,000 - | ¥ 2,250.26 |




