501951-4000
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Actuator Material | Glass, Nylon, Polyamide |
| China RoHS | Compliant |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Nickel, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Country of Origin | JP |
| Current Rating | 400 mA |
| Depth | 4.5 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Height | 4.8 mm |
| Housing Color | White |
| Insulation Resistance | 50 MΩ |
| Introduction Date | 2008-06-19 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 40 |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Pins | 40 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Pitch | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 2.921 mm |
| Schedule B | 8536694040, 8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|85 |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Wire/Cable Type | Straight |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 92
出荷予定日:2026/06/16 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/16 当社出荷予定
MOQ:41
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 41 - 61 | ¥ 283.48 |
| 62 - | ¥ 210.8 |
同一型番 その他在庫
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
出荷元:N/A
在庫数:705
MOQ:500
SPQ:1
在庫タイプ: 品質保証
コアスタッフ型番:st73536963
コアスタッフポイント:0.3





