製品スペック
| Capacitance | 1 µF |
| Case/Package | 1206 |
| China RoHS | Compliant |
| Depth | 1.6 mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.9 mm |
| Introduction Date | 2005-07-20 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| REACH SVHC | Yes |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Width | 1.6 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 19,000
出荷予定日:2026/06/11 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/11 当社出荷予定
MOQ:500
SPQ:500
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 500 - 3,999 | ¥ 17.73 |
| 4,000 - 7,999 | ¥ 12.26 |
| 8,000 - 15,999 | ¥ 10.14 |
| 16,000 - | ¥ 9.09 |





