V42254B1200C410
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Signal |
| Connector Type | Plug |
| Contact Current Rating | 1.5 A |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Current Rating | 1.5 A |
| Depth | 12.7 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 12.62 mm |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyester |
| Insulation Material | PBT |
| Introduction Date | 2002-03-05 |
| Lead Length | 3 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Make First / Break Last | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Current Rating | 1.5 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 48 |
| Number of Pins | 48 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 48 |
| Number of Rows | 3 |
| Number of Signal Positions | 48 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Thickness | 1.6 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Sealable | No |
| Shielding | Unshielded |
| Tail Length | 3 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Termination Post Length | 3 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 265
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - | ¥ 18,082.78 |




