DF04S
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Breakdown Voltage | 400 V |
| Capacitance | 100 nF |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| China RoHS | Non-Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Current | 1 A |
| Current Rating | 1.5 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Height | 3.3 mm |
| Introduction Date | 1998-01-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Power Dissipation | 3.1 W |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Max Surge Current | 50 A |
| Min Breakdown Voltage | 400 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Pins | 4 |
| Number of Terminals | 4 |
| Output Current | 1.5 A |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| REACH SVHC | No |
| Reverse Standoff Voltage | 400 V |
| Reverse Voltage (DC) | 280 V |
| Schedule B | 8541100080, 8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080, 8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080, 8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080|8541100080 |
| Thickness | 939.8 µm |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 400 V |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Weight | 484.011408 mg |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 1,500
出荷予定日:2026/06/09 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/09 当社出荷予定
MOQ:1,500
SPQ:1,500
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 1,500 - 2,999 | ¥ 73.06 |
| 3,000 - 7,499 | ¥ 68.51 |
| 7,500 - 19,499 | ¥ 62.32 |
| 19,500 - 41,999 | ¥ 61.25 |
| 42,000 - | ¥ 59.47 |





