925661-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Approvals | UL |
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Power |
| Color | Silver |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Connector Type | Socket |
| Contact Current Rating | 17 A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Retention | With |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 17 A |
| Depth | 5.3 mm |
| ELV | Compliant |
| Gender | Female |
| Height | 5.9 mm |
| Insulation Diameter | 4.5 mm |
| Introduction Date | 2010-02-06 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Current Rating | 17 A |
| Max Operating Temperature | 221 °C |
| Min Operating Temperature | -67 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Pins | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Box |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Width | 20 mm |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 54,311
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:1,000
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 1,000 - | ¥ 1,913.88 |




