71973-0206
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| China RoHS | Compliant |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Country of Origin | US |
| Current Rating | 2 A |
| Depth | 8.76 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Introduction Date | 1994-12-01 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Pins | 12 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 1.3344 N |
| Orientation | Right Angle |
| Pitch | 2.54 mm |
| Plating | Tin |
| Plating Thickness | 381 nm |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 7.874 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 1,000
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - 999 | ¥ 1,186.36 |
| 1,000 - 4,999 | ¥ 1,181.9 |
| 5,000 - 9,999 | ¥ 1,180.41 |
| 10,000 - 49,999 | ¥ 1,179.22 |
| 50,000 - | ¥ 1,177.62 |




