71743-1080
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| China RoHS | Compliant |
| Contact Gender | Female |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Country of Origin | US |
| Current Rating | 1 A |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 5 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 40 |
| Number of Contacts | 80 |
| Number of Pins | 80 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 889.6 mN |
| Orientation | Vertical |
| Pitch | 2.54 mm |
| Plating | Tin |
| Plating Thickness | 762 nm |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 1.905 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 91
出荷予定日:2026/06/16 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/16 当社出荷予定
MOQ:11
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 11 - 43 | ¥ 1,063.85 |
| 44 - | ¥ 875.01 |




