609-2041
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Circuit Application | Signal |
| Color | Blue |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper, Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 7 mm |
| ELV | Non-Compliant |
| Housing Color | Blue |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Mating Connector Lock | Without |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Termination | IDT |
| Test Voltage | 800 V |
| Wire/Cable Type | Ribbon |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 100
出荷予定日:2026/06/16 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/16 当社出荷予定
MOQ:7
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 7 - 27 | ¥ 1,702.56 |
| 28 - 78 | ¥ 1,401.69 |
| 79 - | ¥ 1,276.84 |




