5787745-1
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Material | Gold, Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 17.5 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Height | 16.51 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max RMS Current | 1 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Horizontal , PCB , Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Box |
| PCB Thickness | 1.57 mm |
| Pitch | 2.5 mm |
| Plating | Tin |
| Plating Thickness | 760 nm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Tail Length | 2.84 mm |
| Termination | Solder, Through Hole |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Width | 13.1 mm |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 33
出荷予定日:2026/06/16 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/16 当社出荷予定
MOQ:27
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 27 - | ¥ 431.59 |





