5787253-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Contact Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Current Rating | 7 A |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer |
| ELV | Compliant |
| Fastening Type | Pull, Push |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polymer |
| Insulation Material | Polymer |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 1.524 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Material | Liquid Crystal Polymer, Polymer |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Pins | 6 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Power Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 6 |
| Orientation | Vertical |
| Packaging | Bulk |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.032 mm |
| Plating Thickness | 76 nm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Sealable | No |
| Shielding | Unshielded |
| Terminal Pitch | 2 mm |
| Termination | Solder |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 20
出荷予定日:2026/06/16 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/16 当社出荷予定
MOQ:10
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 10 - | ¥ 1,209.81 |




