556137-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Approvals | CSA |
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Power |
| Color | White |
| Contact Current Rating | 55 A |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 55 A |
| Depth | 36.91 mm |
| Fastening Type | Ramp |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Height | 9.906 mm |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Insulation Diameter | 25.908 mm |
| Insulation Material | PC |
| Introduction Date | 1993-04-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Plating Thickness | 2.54 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | CSA |
| REACH SVHC | Yes |
| Schedule B | 8536695050 |
| Sealable | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| VDE Tested | Yes |
| Voltage Rating | 600 V |
| Width | 9.9 mm |
| Wire/Cable Gauge | 10 AWG |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 509
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:500
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 500 - | ¥ 6,466.14 |




