5556416-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Approvals | CSA, UL |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Contact Finish Thickness - Mating | 1.27 µm |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 1.5 A |
| Depth | 16.64 mm |
| Direction | User Selectable |
| Element Configuration | Single |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 16.51 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Keyed | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 8 |
| Orientation | Straight |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.57 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Shielding | No |
| Tail Length | 3.8 mm |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 150 V |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 62,496
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:378
SPQ:126
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 378 - 3,779 | ¥ 297.06 |
| 3,780 - 18,899 | ¥ 296.47 |
| 18,900 - | ¥ 294.94 |





