1744041-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Approvals | UL |
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Power |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Connector Type | Socket |
| Contact Current Rating | 30 A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Retention | With |
| Current Rating | 30 A |
| Depth | 4.5 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 4.5 mm |
| Introduction Date | 2014-01-20 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Max Current Rating | 30 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Cable |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Orientation | Straight |
| Plating | Silver |
| Plating Thickness | 150 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Termination | Crimp |
| Underplate Material | Nickel |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Wire/Cable Gauge | 12 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 10,236
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:2,500
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 2,500 - | ¥ 923.84 |




