171639-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Approvals | UL |
| Circuit Application | Power |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Connector Type | Socket |
| Contact Current Rating | 7 A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Contact Retention | With |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 7 A |
| Depth | 4.3 mm |
| Diameter | 1.7 mm |
| ELV | Compliant |
| Gender | Female |
| Height | 4.95 mm |
| Insulation Diameter | 2.3876 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Material | Brass |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Positions | 1 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 4.14 mm |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| VDE Tested | Yes |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 45,900
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:4,500
SPQ:300
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 4,500 - 44,999 | ¥ 25.15 |
| 45,000 - 224,999 | ¥ 25.12 |
| 225,000 - 449,999 | ¥ 25.03 |
| 450,000 - 2,249,999 | ¥ 24.98 |
| 2,250,000 - | ¥ 24.95 |
同一型番 その他在庫
出荷予定日:2026/06/08 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/08 当社出荷予定
出荷元:N/A
在庫数:1517
MOQ:352
SPQ:1
在庫タイプ:
正規品
※メーカーによっては、不良解析や環境調査のドキュメント類の提出が出来ない場合がございます。
コアスタッフ型番:st44434368
コアスタッフポイント:0.3





