1-66101-9
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| Circuit Application | Signal |
| Connector Type | Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 13 A |
| Depth | 3.68 mm |
| ELV | Compliant |
| Gender | Female |
| Height | 3.05 mm |
| Insulation Diameter | 2.54 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Material | Brass |
| Max Current Rating | 13 A |
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Carton |
| Plating | Tin |
| Plating Thickness | 2.54 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|8536904000|85 |
| Termination | Crimp |
| Test Current | 13 A |
| Underplate Material | Nickel |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 1
出荷予定日:2026/06/16 当社出荷予定
16:00 までのオーダーで2026/06/16 当社出荷予定
MOQ:1
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 1 - 9 | ¥ 3,404.9 |
| 10 - 49 | ¥ 2,810.31 |
| 50 - 99 | ¥ 2,691.4 |
| 100 - 499 | ¥ 2,602.21 |
| 500 - 999 | ¥ 2,542.75 |
| 1,000 - 1,999 | ¥ 2,530.86 |
| 2,000 - 3,999 | ¥ 2,521.94 |
| 4,000 - | ¥ 2,517.48 |







