1-215079-8
コアスタッフ型番:st74688556
RoHSステイタス:RoHS
在庫タイプ:品質保証
仕入先ランク:B-1
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| China RoHS | Compliant |
| Color | Red |
| Connector Type | Connector, Pin, Receptacle |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 5.1 mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Height | 4.064 mm |
| Housing Color | Red |
| Housing Material | Polyester |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Introduction Date | 1995-07-01 |
| Lead Length | 3.0988 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mating Connector Lock | Without |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 18 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 4.8928 N |
| Operating Supply Voltage | 100 V |
| Orientation | Vertical |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Mount Retention | With |
| Pitch | 1.27 mm |
| Plating Thickness | 4.99999 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Schedule B | 8536694040, 8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|8536694040|85 |
| Shielding | Unshielded |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 100 V |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 5,740
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:500
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 500 - 4,999 | ¥ 523.09 |
| 5,000 - | ¥ 521.49 |





