1-1734101-2
コアスタッフ型番:st72440332
RoHSステイタス:RoHS
在庫タイプ:品質保証
仕入先ランク:B-1
※画像は参考です。
詳細は製品仕様をご覧ください。
ドキュメント
リンク先
製品スペック
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Finish Thickness - Mating | 762 nm |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 7.1 mm |
| Dielectric Material | Polyphthalamide |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Height | 9.9822 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Resin |
| Insulation Resistance | 4 MΩ |
| Lead Length | 2.54 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mating Alignment | With |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 120 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 120 |
| Number of Rows | 4 |
| Number of Terminals | 120 |
| Operating Force | 834 mN |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Orientation | Vertical |
| PCB Mount Alignment | With |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Thickness | 1.6002 mm |
| Pitch | 1.27 mm |
| Plating Thickness | 762 nm |
| REACH SVHC | Yes |
| Row Spacing | 1.904 mm |
| Sealable | No |
| Shielding | Unshielded |
| Stackable | No |
| Tail Length | 2.535479 mm |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Termination | Through Hole |
・商品説明の情報は、製品の概要を確認する目的で便宜的に提供しています。
・該当する正式情報は、メーカー発行のデータシート等をご参照ください。
在庫数: 369
出荷予定日:2026/06/10 当社出荷予定
17:00 までのオーダーで2026/06/10 当社出荷予定
MOQ:100
SPQ:1
| 購入数量 | 単価(JPY) |
|---|---|
| 100 - | ¥ 35,562.84 |




