TSOP31238
VISHAY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Plating | Tin |
| Forward Current | 3 mA |
| Frequency | 36 kHz |
| Height | 12.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 10 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Output Voltage | 100 mV |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Number of Pins | 3 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Operating Supply Voltage | 1.7 V |
| Orientation | Side View |
| Output Current | 5 mA |
| Peak Wavelength | 950 nm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8541409500, 8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|8541409500|85 |
| Sensing Distance | 45 m |
| Viewing Angle | 45 ° |
| Wavelength | 950 nm |
| Width | 5.8 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 25
MOQ:25
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 25 - | $2.938 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



