RTEN-5040
TDK-LAMBDA
Documents
Product Specifications
| Approvals | EN, UL |
| Current | 40 A |
| Current Rating | 40 A |
| DC Resistance (DCR) | 10 mΩ |
| Depth | 170 mm |
| Frequency | 60 Hz |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 5 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | CURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Current Rating | 40 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Weight | 1.099961 kg |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 44
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $122.715 | |
| 10 - 49 | $119.908 | |
| 50 - 99 | $118.973 | |
| 100 - 499 | $118.505 | |
| 500 - 999 | $118.225 | |
| 1,000 - 1,999 | $117.904 | |
| 2,000 - 3,999 | $117.663 | |
| 4,000 - | $117.476 | |




