RSEL-2006AL
TDK-LAMBDA
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, EN, UL |
| Current | 6 A |
| Current Rating | 6 A |
| DC Resistance (DCR) | 80 mΩ |
| Frequency | 60 Hz |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 10 µA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | CURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Current Rating | 6 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Flanges |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | Quick Connect |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Weight | 43.999991 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 402
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $11.713 | |
| 10 - 49 | $7.227 | |
| 50 - 99 | $6.666 | |
| 100 - 499 | $6.292 | |
| 500 - 999 | $6.218 | |
| 1,000 - 1,999 | $6.162 | |
| 2,000 - 3,999 | $6.134 | |
| 4,000 - | $6.124 | |



