RSEN-2020D
TDK-LAMBDA
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, EN, UL |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| DC Resistance (DCR) | 10 mΩ |
| Depth | 87 mm |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 52 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | CURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Max Current Rating | 20 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | DIN Rail |
| Nominal Input Voltage | 250 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|8504900080|85 |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Weight | 259.999997 g |
| Width | 87 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 103
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $23.833 | |
| 10 - 49 | $20.095 | |
| 50 - 99 | $19.347 | |
| 100 - 499 | $18.786 | |
| 500 - 999 | $18.412 | |
| 1,000 - 1,999 | $18.337 | |
| 2,000 - 3,999 | $18.281 | |
| 4,000 - | $18.253 | |



