RSEN-2060
TDK-LAMBDA
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, EN, UL |
| Current | 60 A |
| Current Rating | 60 A |
| DC Resistance (DCR) | 3 mΩ |
| Frequency | 60 Hz |
| Leakage Current | 1 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | CURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Current Rating | 60 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | Terminal Block |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Weight | 907.18474 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 42
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $149.041 | |
| 10 - 49 | $146.237 | |
| 50 - 99 | $145.302 | |
| 100 - 499 | $144.835 | |
| 500 - 999 | $144.555 | |
| 1,000 - 1,999 | $144.234 | |
| 2,000 - 3,999 | $143.994 | |
| 4,000 - | $143.807 | |



