VJ2220Y102KXUSTX1
VISHAY
Documents
Product Specifications
| Category | Condensers Ceramic Multilayer condensers/capacitors |
| Manufacturer | VISHAY |
| Series | VJ Safety |
| Capacitance | 1000 pF |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Ratings | X1, Y2 |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Size / Dimension | 0.220"L x 0.200"W(5.59mm x 5.08mm) |
| Thickness (Max) | 0.086" (2.18mm) |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




