UPZ2G181MHD
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 180 µF |
| Case/Package | Radial |
| China RoHS | Compliant |
| Diameter | 18 mm |
| Dissipation Factor | 0.15 % |
| Height | 40 mm |
| Height - Seated (Max) | 42.0116 mm |
| Introduction Date | 2003-09-22 |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Leakage Current | 2.5 mA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 880 mA |
| Ripple Current (AC) | 880 mA |
| Terminal Pitch | 7.5 mm |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 400 V |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



