M3062LFGPGP#35C
RENESAS
RoHS Status:PBF
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73880775
Date Code:25+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | M16C/60 |
| Height | 1.7 mm |
| Interface | I2C, UART |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 8 months ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS (Last Updated: 8 months ago) |
| Max Frequency | 24 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 260 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Pins | 100 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| RAM Size | 20 kB |
| Width | 14 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 30,000
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $23.962 | |
| 1,000 - 4,999 | $23.934 | |
| 5,000 - | $23.907 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



