DS1302S+T&R
MAXIM
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs RTC |
| Manufacturer | MAXIM |
| Type | Clock/Calendar |
| Memory Size | 31B |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2V ~ 5.5V |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.3μA ~ 1μA @ 2V ~ 5V |
| Time Format | Hh:Mm:Ss (12/24 Hour) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ 70°C |
| Features | Leap Year, Nvsram, Trickle Charger |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-SOIC |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 14
MOQ:14
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 14 - 139 | $21.117 | |
| 140 - 699 | $20.903 | |
| 700 - 1,399 | $20.828 | |
| 1,400 - 6,999 | $20.772 | |
| 7,000 - 13,999 | $20.744 | |
| 14,000 - | $20.72 | |
| - | - | |
| - | - | |



