67491-3010
MOLEX
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, SATA |
| Contact Plating | Gold |
| Country of Origin | CN |
| Current Rating | 1.5 A |
| Depth | 4 mm |
| Gender | Male |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Introduction Date | 2007-06-22 |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 5 years ago) |
| LTB Date | 2018-06-15 |
| LTD Date | 2018-09-15 |
| Manufacturer Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 15 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 7 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 7 |
| Orientation | Vertical |
| Pitch | 1.27 mm |
| Plating | Tin |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Schedule B | 8536695050|8536695050, 8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Termination | Solder |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 78
MOQ:78
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 78 - 779 | $3.791 | |
| 780 - 3,899 | $3.776 | |
| 3,900 - 7,799 | $3.748 | |
| 7,800 - 38,999 | $3.738 | |
| 39,000 - 77,999 | $3.731 | |
| 78,000 - 155,999 | $3.727 | |
| 156,000 - | $3.721 | |
| - | - | |



