1060455-1
TE CONNECTIVITY
Documents
Product Specifications
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Gold |
| Case/Package | SMB |
| Connector Type | Connector, SMB |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 6.3 mm |
| Dielectric Material | TFE |
| ELV | Compliant |
| Fastening Type | Snap |
| Frequency | 4 GHz |
| Gender | Female |
| Height | 7.5 mm |
| Impedance | 50 Ω |
| Insulation Material | Tetrafluoroethylene |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Frequency | 4 GHz |
| Mount | PCB , Through Hole |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Outside Diameter | 4.75 mm |
| Packaging | Bulk |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating | Gold |
| Polarity | Standard |
| Radiation Hardening | No |
| Sealable | No |
| Termination | Snap in, Solder |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 20
MOQ:20
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 20 - 199 | $14.782 | |
| 200 - 999 | $14.688 | |
| 1,000 - 1,999 | $14.613 | |
| 2,000 - 9,999 | $14.557 | |
| 10,000 - 19,999 | $14.529 | |
| 20,000 - | $14.507 | |
| - | - | |
| - | - | |




