EVQPUC02K
PANASONIC
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73876661
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Length | 1 mm |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Contact Resistance | 500 mΩ |
| Current Rating | 50 mA |
| Depth | 4.5 mm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Height | 1.95 mm |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Cycles) | 100 kcycles |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Mechanical Life | 100 kcycles |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 2.2 N |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Switch Function | Off-Mom |
| Switch Travel | 300 µm |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Width | 3.5 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 7,970
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $0.917 | |
| 10,000 - 49,999 | $0.913 | |
| 50,000 - | $0.912 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



