UCV1V221MCL1GS
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 220 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 6.3 mm |
| Dissipation Factor | 12 % |
| Height | 8 mm |
| Height - Seated (Max) | 8.001 mm |
| Impedance | 160 mΩ |
| Leakage Current | 77 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 600 mA |
| Ripple Current (AC) | 600 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|85 |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 35 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,800
MOQ:1,800
SPQ:900
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,800 - 17,999 | $0.594 | |
| 18,000 - 89,999 | $0.592 | |
| 90,000 - | $0.592 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



