LLS2D471MELA
NICHICON
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 470 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 25 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 25 mm |
| Height - Seated (Max) | 24.9936 mm |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Leakage Current | 910 µA |
| Life (Hours) | 3000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | PCB , Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 1.95 A |
| Ripple Current (AC) | 1.95 A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 200 V |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 321
MOQ:141
SPQ:3
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 141 - 1,409 | $5.182 | |
| 1,410 - 7,049 | $5.169 | |
| 7,050 - 14,099 | $5.16 | |
| 14,100 - 70,499 | $5.152 | |
| 70,500 - | $5.145 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




