66104-1
TE CONNECTIVITY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Circuit Application | Signal |
| Connector Type | Socket |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Style | Socket |
| Current Rating | 13 A |
| ELV | Compliant |
| Exterior Housing Material | Brass |
| Gender | Female |
| Insulation Diameter | 2.03 mm |
| Introduction Date | 2004-12-02 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| LTB Date | 2026-03-27 |
| LTD Date | 2026-06-22 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Material | Brass |
| Max Current Rating | 13 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Cable |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Plating | Gold |
| Plating Thickness | 250 nm |
| REACH SVHC | Yes |
| Termination | Crimp |
| Test Current | 13 A |
| Underplate Material | Nickel |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4,000
MOQ:4,000
SPQ:4,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4,000 - | $2.412 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



