1-966067-7
TE CONNECTIVITY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Body Material | Copper |
| Color | Blue |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Nylon |
| Depth | 4.7 mm |
| ELV | Compliant |
| Heavy Duty | No |
| Inside Diameter | 4.2 mm |
| Insulation | Non-Insulated |
| Lead Free | Not Applicable |
| Lead Length | 12 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Material | Copper, Polypropylene, Tin |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Copper, PP |
| Schedule B | 8536904000, 8536904000|8536904000, 8536904000|8536904000|8536904000, 8536904000|8536904000|8536904000|8536904000 |
| Termination | Ferrule |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 9,000
MOQ:4,000
SPQ:500
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4,000 - 39,999 | $0.183 | |
| 40,000 - 199,999 | $0.182 | |
| 200,000 - 399,999 | $0.182 | |
| 400,000 - 1,999,999 | $0.181 | |
| 2,000,000 - | $0.181 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



