BYM-001T-P0.6
JST
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Pitch | 2.5 mm |
| REACH SVHC | No |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Width | 1.1 mm |
| Wire/Cable Diameter | 1.8 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $0.066 | |
| 10 - 49 | $0.052 | |
| 50 - 99 | $0.044 | |
| 100 - 499 | $0.038 | |
| 500 - 999 | $0.035 | |
| 1,000 - 1,999 | $0.033 | |
| 2,000 - 3,999 | $0.033 | |
| 4,000 - | $0.032 | |



