VS-36MT120
VISHAY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | D |
| Current Rating | 35 A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 35 A |
| Forward Voltage | 1.19 V |
| Height | 10 mm |
| Isolation Voltage | 2.7 kV |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 500 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 350 mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.2 kV |
| Max Surge Current | 475 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Pins | 5 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 500 A |
| Peak Reverse Current | 100 µA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Termination | Through Hole |
| Width | 28.5 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 432
MOQ:2
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 2 - 9 | $18.806 | |
| 10 - 39 | $13.973 | |
| 40 - 79 | $12.133 | |
| 80 - | $11.622 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



