BFP740FH6327
INFINEON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SMD/SMT |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 13 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 4.7 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 4 V |
| Contact Plating | Tin |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 1.2 V |
| Frequency | 42 GHz |
| Gain | 27.5 dB |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Breakdown Voltage | 4.7 V |
| Max Collector Current | 45 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 160 mW |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Noise Figure | 0.5 dB |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Pins | 4 |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 160 mW |
| Power Gain | 27.5 dB |
| REACH SVHC | No |
| Transition Frequency | 42 GHz |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



