DAC08EP
ANALOG DEVICES
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Reference Type | External |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V ~ 18V |
| Voltage - Supply, Digital | 9V ~ 36V |
| Differential Output | Yes |
| Settling Time | 150μs |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Architecture | Multiplying Dac |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 8 |
| Product Overview | IC DAC 8BIT A-OUT 16DIP |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | 16-PDIP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



