ADUM5010ARSZ
ANALOG DEVICES
Documents
Product Specifications
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Efficiency | 29 % |
| Features | OTP, UVLO |
| Height | 1.8542 mm |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 years ago) |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Output Current | 30 mA |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.15 V |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 20 |
| Output Current | 30 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8543709655, 8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|8543709655|85 |
| Switching Frequency | 125 MHz |
| Voltage - Output 1 | 5.25 V |
| Width | 5.6 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




