AD790JNZ
ANALOG DEVICES
Documents
Product Specifications
| Case/Package | N |
| Common Mode Rejection Ratio | 95 dB |
| Contact Plating | Tin |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Height | 3.43 mm |
| Hysteresis | 500 µV |
| Input Bias Current | 5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 600 µV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 7 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current per Channel | 6.4 mA |
| Output Type | TTL |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90 dB |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Response Time | 45 ns |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Width | 7.24 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




