AD7528CQ
ANALOG DEVICES
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Reference Type | External |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Voltage - Supply, Analog | 5V ~ 15V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V ~ 15V |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 400ns |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5(Max)/±1(Max) |
| Architecture | R-2R |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | 20-CERDIP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



