S8VK-S24024
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards Industrial DIN Rail Power Supplies |
| Manufacturer | OMRON |
| Series | S8VK-S (240W) |
| Input Type | AC or DC |
| AC Voltage - Input | 85 ~ 264VAC |
| DC Voltage - Input (Max) | 350V |
| DC Voltage - Input (Min) | 90V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Number of Outputs | 1 |
| Power (Watts) | 240W |
| Efficiency | 93% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Size / Dimension | L4.81" x W1.50" x H4.88" (122.2mm x 38.0mm x 124.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



