S8VK-C06024
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards AC/DC converters |
| Manufacturer | OMRON |
| Series | S8VK-C (60W) |
| Type | With cover |
| Voltage - Input | 85 ~ 264VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Current - Output 1 | 2.5A |
| Number of Outputs | 100% |
| Power (Watts) | 60W |
| Efficiency | 88% |
| Operating Temperature Range | -25°C ~ 60°C |
| Applications | ITE (commercial) |
| Mounting Type | DIN rail |
| Size / Dimension | L4.33" x W1.26" x H3.54" (110.0mm x 32.0mm x 90.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



