S8FS-G01524CD
OMRON
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards Industrial DIN Rail Power Supplies |
| Manufacturer | OMRON |
| Series | S8FS-G (15W) |
| Input Type | AC |
| AC Voltage - Input | 85 ~ 264VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Current - Output (Max) | 650mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Power (Watts) | 15W |
| Efficiency | 86% |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Size / Dimension | 3.90"L x 1.43"W x 3.23"H(99.0mm x 36.2mm x 82.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UL |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




