J-7-V3
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Current Rating | 7 A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 7 A |
| Depth | 5.1 mm |
| Electrical Life | 50 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Current Rating | 7 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 290 mN |
| Orientation | Straight |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Turret |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



