UCD1V220MCL1GS
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 22 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 5 mm |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.096 mm |
| Impedance | 700 mΩ |
| Leakage Current | 7.7 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | PCB , Surface Mount |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 160 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 35 V |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 78,000
MOQ:2,000
SPQ:1,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 2,000 - 3,999 | $0.134 | |
| 4,000 - 5,999 | $0.124 | |
| 6,000 - 14,999 | $0.118 | |
| 15,000 - 37,999 | $0.112 | |
| 38,000 - | $0.11 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



